Η ιστορική ομάδα γλιτώνει, εκτός απροόπτου, τον υποβιβασμό!

Με τρόπο αγχωτικό, με ιδιαίτερο δυναμικό και χάρη στη ψυχή των δικών του παικτών, ο Άρης Ζυγού γλιτώνει, όπως όλα δείχνουν, τον αναπάντεχο στη Γ’ τοπική κατηγορία υποβιβασμό… Η ιστορική ομάδα από τον Νομό Καβάλας κέρδισε, προ ημερών, τον Αίαντα Παναγίας στο γήπεδο των Πηγών, με σκορ 2-1, κάνοντας το πρώτο βήμα για την παραμονή της στη Β’ κατηγορία, στην οποία επέδειξε, φέτος, ελάχιστη κυριαρχία..

Ο Άρης Ζυγού, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10’ λεπτό, ισοφάρισε σε 1-1 στο 20’ λεπτό και κέρδισε τους τρεις πολύτιμους πόντους στο 82’ με τέρμα του Κρόκου!

Η ομάδα από το εν λόγω χωριό θα συνεχίσει να συμμετάσχει στη φάση των «μπαράζ» καθόδου, αφού την Τετάρτη 8 Μαϊου, στις 17.00, θα διασταυρώσει τα «ξίφη» της με Ατρόμητο Ακροβουνίου στο γήπεδο των Αμισιανών. Για την αποφυγή δυσάρεστων εξελίξεων, ο Άρης Ζυγού χρειάζεται έναν μόνο βαθμό, κάτι για το οποίο είναι αισιόδοξος ο προπονητής της ομάδας, Σάκης Τσιρονίδης, σύμφωνα με όσα μας είπε, προ ημερών…

«Θεωρώ πως η σωτηρία του Άρη Ζυγού στο Πρωτάθλημα της Β’ Ε.Π.Σ. Καβάλας είναι θέμα χρόνου! Η ομάδα μας διαθέτει τις δυνατότητες να πετύχει τον συγκεκριμένο στόχο, κάτι το οποίο φάνηκε κατά τη διάρκεια του πρόσφατου αγώνα ανάμεσα στην ομάδα και τον Αίαντα Παναγίας. Είναι αλήθεια πως το συγκρότημα μας σκόραρε το «χρυσό» γκολ στο 82’, ωστόσο άξιζε να πετύχει πιο εύκολη νίκη! Το αναφέρω αυτό γιατί η ομάδα μας έχασε αρκετές ευκαιρίες κατά τη διάρκεια της συγκεκριμένης αναμέτρησης, αλλά και ένα πέναλτι ύστερα από εκτέλεση του Μήτσιου. Ευτυχώς, όμως, ο Άρης Ζυγού είχε, πρόσφατα, το ψυχικό σθένος να πετύχει τον σκοπό του και είμαι πολύ ικανοποιημένος επειδή τον υλοποίησε».